loader
  • 1 Kişilik
  • 2 Kişilik
  • 3 Kişilik

Kaan Kavaloğlu : Avrupalılar Bdt' nin Türkiye Özlemini Gözden Kaçırmamalı

13.08.2020Limak Hotels Basın

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kaşif Kavaloğlu, Avrupa pazarını ve BDT ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgisini değerlendirdi.

Avrupa pazarının yaşanan politik olaylardan dolayı durağan bir yapıya büründüğünü söyleyen Kaan Kavaloğlu, “Bu durağan yapı da Mayıs’ın başına kadar sürecektir. Bence Avrupa, son dakika satışlara kaldı” dedi.

Avrupa’nın ve Türkiye sevenlerin bu sene kaçırmaması gereken noktayı açıklayan Kavaloğlu: “Avrupalı tatilcilerin kaçırmaması gereken nokta şudur: Moskova - MITT ve Kiev - UITT fuarları bize BDT ülkelerinin Türkiye özleminin çok arttığını gösterdi. Bu insanlar Avrupa’nın olmadığı bir Antalya’da iyi fiyatlarla iyi servis alacaklarını biliyorlar. Avrupa pazarı uyandığı zaman son dakika satışlarına yönelecek. Ama onlar için geç olacak. Çünkü ilk gelen oturur. Yer bulamayacakları bir dönemde gelmek isteyecekler. Sonuç olarak çok kötü şartlarda ve çok kötü durumda Temmuz ve Ağustos’ta tatil yapacaklar” dedi.

BDT pazarının Türkiye ve Antalya için yeterli olduğunu söyleyen deneyimli turizmci: “Avrupa’ya tabi ki ihtiyaç var. Avrupa pazarı bize Mayıs ve Nisan’da lazım. Temmuz ve Ağustos zaten dolu. Şu durumda Nisan ve Mayıs bu sene zor geçecek. Kesinlikle Haziran, Temmuz ve Ağustos çok iyi görünüyor. Tüm otelci meslektaşlarıma şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Ülkemizdeki durum stabil bir şekilde devam ederse Temmuz ve Ağustos çok iyi görünüyor. Herkes dersini buna göre çalışmalı. Eylül ve Ekim aylarını konuşmak ise çok erken olur. Mayıs’ta zorlanacağız diye ‘Türk turizmi berbat oldu’ demek doğru değil. Nisan ayı uzun yıllardır zaten iyi geçmiyordu. Sırf Mayıs ayı için Türk turizmi zor durumda demek yanlış olur” şeklinde konuştu.

“İspanya dolmuş, Yunanistan stop çekmiş” diyen Kavaloğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Başkalarının yaptıkları veya yapmadıklarının dışında kendi yapabileceklerimizi konuşmalıyız. Bence kendi yapabileceklerimizi iyi yaparsak İspanya’nın artısı Yunanistan’ın stop çekmesi bizi etkilemez. Bu nedenle kendi yapabileceklerimize odaklanalım. İyi bir Temmuz ve Ağustos geçireceğiz ama karlılıklar ne olur bilemeyiz. 2018 yılı da zorlu olacak ama kesinlikle iyi bir yıl yaşayacağız. Herkes bütün hazırlıklarını buna göre yapsın. 

Fırsatlar

Adaya Biz Geldik