loader
  • 1 Kişilik
  • 2 Kişilik
  • 3 Kişilik

KAAN KAVALOĞLU: “2018’DE ANTALYA’YA 450 BİN İNGİLİZ GELECEK”

13.08.2020Limak Hotels Basın

KAAN KAVALOĞLU: “2018’DE ANTALYA’YA 450 BİN İNGİLİZ GELECEK”
AKTOB Başkan Yardımcısı ve Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, Avrupa pazarındaki gelişmeleri Tourism Today’e değerlendirdi.

Avrupa’da Türkiye’ye yönelik pozitif gelişmeler olduğunu kaydeden Kavaloğlu, “Ben, ‘2018 yılı iyi bir sezon olacak’ derken gereksiz bir optimizm içine girerek söylemedim bunu. Son iki yılı çok zor atlattığımızı herkes biliyor. 2018 neden iyi geçecek anlatayım: Almanya’dan ilk gelen rakamlar yine çok olumlu değil. Ama Almanya, aralık ayı ile artı ivmeye geçecek, Belçika çok kötü değil, Hollanda da bu seneden daha iyi olacak. Gelelim İngiltere’ye. Ben Antalya için 1 milyon İngiliz hayal değil diyorum. 3 sene içinde İngilizlerin 1 milyona ulaşması bütün sistemi otelcinin lehine dengeleyecek. 1 milyon İngiliz Antalya’ya gelince Rusya, Almanya, Benelüx ve İskandinavya’dan gelecek turist sayısı belli bir dengeye oturacak. 2018 yılında Antalya’ya 450 bin civarında İngiliz turist, gelecek. İngilizler için pound-euro paritesi ve erken rezervasyondaki uygun fiyatlardan dolayı en uygun destinasyon Antalya ve Türkiye’dir. Ege Bölgesi ve Antalya, İngiltere pazarında artıya geçecekler” dedi.

Antalya’da otellerin karlılıklarının yüzde 70’ini temmuz ve ağustos aylarında yaptığını hatırlatan deneyimli turizmci, “Temmuz ve ağustos aylarında Antalya doluluk anlamında sıkıntı yaşamıyor. Önemli olan nisan, mayıs, bir parça haziran, bir parça da eylül ekim’de yaşanan sıkıntılardır. Bu aylarda doluluk sıkıntısı yok ve fiyatlarımız da diğer destinasyonlara göre gereğinden uygun. Antalya’da Rus turist sayısı bu sene 4 milyonu geçiyor. Antalya’da gelecek sene için 5 milyon Rus turist planlamaları yapılıyor. Bence Ruslar 4 milyon seviyesinde kalmalı ve fiyatlar bir miktar yükselmeli. Rusların ve diğer pazarların artısı ile birlikte Almanlar 2018 yılında yer bulamama sıkıntısı yaşayacak ve bu durum bize 2019 yılı için fırsat olacak” diye konuştu.

Fırsatlar

Adaya Biz Geldik