loader
  • 1 Kişilik
  • 2 Kişilik
  • 3 Kişilik

Kaan Kavaloğlu'ndan aksi görüş: Ukrayna pazarı yüzde 10 daralır

13.08.2020Limak Hotels Basın

Limak Turizm Grubu Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Ukrayna'da katıldığı UITT Fuarı sonrası TurizmGüncel'e açıklamalarda bulundu.

Bu yıl Ukrayna pazarında geçen yılki sayıları yakalamanın başarı sayılacağını kaydeden Kaan Kavaloğlu, ''Geçen yıl Ukrayna'da daha motive edici rakamlar telaffuz ediliyordu ama ben bu pazardan turist olarak 500 bin kişinin geleceğini belirttim. Gerçekleşen rakamlar da bu civarda.'' dedi.

''RAKAMLAR GEÇEN YILKİ KADAR DÜŞÜK OLMAYACAK''

Bu yıl da geçen yılkine benzer yaklaşımlar olduğunu hatırlatan Kavaloğlu, ''Ben ise bu yıl geçen yılki rakamların yakalanmasını başarı sayarım. Geçen yıl fiyatlar Avrupa'nın altında kaldığı için bu kadar yoğun geliş oldu. Rusya'nın da açıldığı 2017'de bu kadar düşük rakamlar olmayacağı için Ukrayna'dan yüzde 10 düşüş bekliyorum.'' değerlendirmesini yaptı.

''AKSİ TAKTİRDE OTELLERİN DÖNDÜRÜLMESİ ZOR''

Ukrayna'daki tur operatörlerinin bu yıl Türkiye'ye 700 bin koltuk planladığını açıklayan Kavaloğlu, Rusya'dan dolayı otellerin elinin bir nebze rahatladığını ve otellerin odalarını aynı fiyatlara satması durumunda zarar edeceğini kaydetti. ''Geçen yıl Antalya'da Rusya'ya satamadığımız için tedarik ürünlerini ucuz tükettik. Bu yıl meyve sebzeyi aynı fiyata alamayacağımızı ve otel enflasyonunun yükseleceğini düşünüyorum. Otellerdeki enflasyon her zaman ülkedeki enflasyonun üzerinde. Maliyetler artacağı için fiyatlar da bir nebze yükselecek. Aksi taktirde otellerin döndürülmesi zor'' diyen Kavaloğlu, euro ve dolar kurlarının belli bir noktaya kadar otelcinin elini rahatlattığını, ancak bunun etkisinin de sınırlı olduğunu söyledi.

''AVRUPALILAR RUSYA VE BDT PAZARLARINI KÜÇÜMSEMEKLE YANLIŞ YAPIYOR''

Rusya ve BDT ülkelerinin Türkiye'yi çok özlediğini ve bunu Ukrayna'da gözlemlediklerini kaydeden Kvaloğlu, ''Rusya ve BDT ülkelerini küçümseyen Avrupalılar yanlış yapıyor. Bu yıl sadece Rusya ve Ukrayna değil, diğer tüm BDT pazarlarının kıpırdayacağını düşünüyorum. Avrupalılar büyük oranda son dakikaya kalacaklar. Şu anda kötü olan mayıs ayı. Diğer aylarda Avrupalı gelmese bile Rusya ve BDT misafirleri otelleri belli bir doluluğa ulaştıracak diye düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.

''BOOKING.COM'UN KAPATILMA ZAMANLAMASI YANLIŞ''

Son olarak Booking.com'un kapatılmasına da değinen Kaan Kavaloğlu, ''Booking.com'un kazancının vergilendirilmemesi üzücü ama kapatma zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Kapatmanın dışında başka türlü adımlar atılmalı, yaptırımlar uygulanmalıydı. Kısa sürede açılmasını bekliyorum.'' dedi.

Fırsatlar

Adaya Biz Geldik