loader
  • 1 Kişilik
  • 2 Kişilik
  • 3 Kişilik

Türkiye' ye Karşı Bir Algı Yönetimi Var

13.08.2020Limak Hotels Basın

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı ve oluşturan Limak International Hotels Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Türkiye'ye karşı bir algı yönetimi olduğunu söyledi.

Rahmetli Turgut Özal’ın sihirli elini turizme değdirmesiyle Türkiye’nin turizmde bambaşka bir düzeye geldiğine dikkat Çeken Kaan Kavaloğlu, ‘’Türkiye turizmde bir çok başarıya imza attı. Birçok önemli toplantıya ev sahipliği yaptı. G-20 zirvesi Antalya’da yapıldı ve çok başarılı geçti. Ancak bunu pazarlama başarısını gösteremedik’’ dedi. 
 
Antalya’da yeni teşviklere ihtiyaç duyulmadığına işaret eden Kavaloğlu, ‘’Ocak, Şubat ve Mart aylarında 63 yeni otel için teşvik alınmış. Turizmde yaşanan bu kriz ortamında bu teşviklerin alınması düşündürücü. Antalya bölgesinin yeni teşviklere ihtiyacı yok ama Karadeniz bölgesine yeni teşviklerin olması sevindirici’’ diye konuştu.
 

RAKİBİMİZ YUNANİSTAN DEĞİL

 
Kaan Kavaloğlu, Türkiye’nin turizmde dünya sıralamasında olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
 
‘’Bizim Akdeniz çanağında turizmdeki rakiplerimiz İspanya, Fransa ve İtalya’dır. Yunanistan bizim rakibimiz değildir. 50 Milyar Dolar ve üzeri turizm geliri elde eden ve bu geliri 20-25 yıldır kazanan ülkeler bizim turizmdeki rakip ülkeler olmalı. Biz bu ülkelerle rekabet ediyoruz. 
Herşey dahil sistemi de bir gerçektir. Ülkemize tatile gelenlerin yüzde 75’i deniz, kum ve güneşe geliyor. Biz buna güvenliği de ekliyoruz. Yani biz 4S pazarlamasına geçtik. 
Türkiye’ye karşı bir algı yönetimi var. Yılda 13 kez Antalya’ya tatile gelen bir kişi en yakın arkadaşını Türkiye’ye getirmekte zorlanıyor. Bu algı yönetimini el ele vererek birlikte çözebiliriz ama dostlarımız da bizim kadar dürüt olmalı. Türkiye’nin dünyada tek bir markası var o da THY’dir. THY dışında başka markamız yok. Yurt dışında yılın 365 gününün 300 gününde tanıtım yapılmalı.’’
 
Kavaloğlu, 2017 yılının, 2016 yılına göre muhakkak ki, daha verimli bir yıl olacak geçeceğinin altını çizerek, ‘’ Tabii ki bu sene de beklentilerimizin biraz altında kalabiliriz. 10 Milyon seviyesine ulaşamamamızın tek nedeni Batı Avrupa pazarı olacak. Rusya ve diğer BDT ülkeleri bizim ülkemize karşı çok büyük bir özlemle hareket ediyorlar. Şu anda gördüğüm kadarı ile herhangi bir politik problem olmaz ise Rusya ve diğer ülkelerden, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerden zannediyorum  üç buçuk milyon turist gelecek. Antalya bu rakamı geçtiği zamanda çok rahatlar. Batı Avrupalı turistlerin tekrardan Türkiye’ye olan özlemlerini pekiştirmek gerekiyor. Bunları pekiştirecek hareketlerde bulunmak lazım. Turizm maalesef siyasi ilişkilerden çok etkileniyor.  Bu siyasi ilişkilere de bakarken de ülkemizin potansiyelini çok altta görmemek lazım. Türkiye ve Antalya kolay vazgeçilebilen bir destinasyon değil" dedi.

Fırsatlar

Adaya Biz Geldik